Az idegeidre megy, ami körülötted és benned történik? Újrahangolhatod önmagadat
Belepillanthatsz most, mi is zajlik bennünk folyamatosan a háttérben, aminek végül csak a hatása tudatosul. Érezheted magad frissnek, nyugodtnak és kiegyensúlyozottnak, megélheted a kreativitást vagy épp ezeknek az ellenkezőjét a folyamatos nyugtalanságot, feszültséget, rágódást és az ezzel járó testi tüneteket.
Mi zajlik bennünk a háttérben folyamatosan?
Sokunknak van olyan krónikus problémája, mint a magas vérnyomás, autoimmun betegség, szorongás, depresszív hangulat, PTSD. Miért? Mindezek eredhetnek a krónikus stresszből, vagy abból, hogy korábban valamilyen traumát éltünk át, azaz ezen hatások miatt az idegrendszerünk nem tud visszakerülni nyugalmi állapotba és így kibillen az egyensúlyból. Itt trauma kapcsán nem csak súlyos helyzetekre, pl. balesetre, támadásra kell gondolni, hanem minden olyan kisebb minket ért hatásra, amely során azt éltük meg, hogy tehetetlenek vagyunk, nincs hatásunk arra, hogy mi történik.
Nézzük csak, hogyan is néz ki az idegrendszernek az a része, amely a háttérben szabályozza azokat a működéseinket, amik segítik a mindennapi alkalmazkodásunkat. Most olyan gyakorlatias oldaláról ismerheted meg a vegetatív idegrendszert (a továbbiakban röviden VIR), amely segít megérteni, hogy mi zajlik benned, amikor folyamatos stressznek vagy kitéve és állandóan pörögnek a gondolataid, aggódsz és rágódsz dolgokon. Abban is kapsz útmutatást, hogy mit tehetsz, hogy megtaláld az egyensúlyt a mindennapokban.
A VIR gondoskodik sok automatikus funkciódról, mint pl. a szívverés, az emésztés, testhőmérséklet. Arról is gondoskodik, hogy meg tudd magad védeni, ha szükséges, ha valamilyen veszélyt érzékelünk. Tulajdonképpen folyamatosan és automatikusan csekkolja az idegrendszerünk, hogy az adott környezetben biztonságban vagy veszélyben vagyunk-e. (Ezt a folyamatot nevezik neurocepciónak. Ígérem, nem sok ilyen fogalommal foglak fárasztani csak, ami a lényeghez tartozik.)
Gyakorlatilag háromféle állapota van a VIR-nek és ezektől függően háromféle módon reagálunk helyzetekre, amelynek a hátterében a VIR működése áll.
Biztonság állapot:
- Ebben az állapotban nyugodt, lecsendesedett, relaxált vagy és tudsz kapcsolódni a körülötted lévőkhöz.
Aktivizált állapot:
- Amikor arra van szükség, hogy aktív legyél, a VIR felgyorsítja a szívverésedet és a légzésedet, adrenalinnal és kortizollal bombázza a sejteket így az izmokhoz sokkal több vér jut, segítve ezzel, a fizikai aktivitást, vagy veszély esetén fel tudd venni a harcot vagy el tudj menekülni. A mindennapjaink során ritkán van szükség arra, hogy fizikálisan védjük meg magunkat és pl. bemossunk egyet a mellettünk állónak. Ez az állapot nem csak ezt a fajta védekezést jelentheti. Sokkal gyakoribb, hogy szóban tesszük ezt és pl. felemeljük a hangunkat, kiabálunk, szélsőséges esetben dührohamot kapunk és veszekszünk a jelen lévőkkel.
Mozdulatlanság állapot:
- Ha azt érzékeljük, hogy a veszély olyan nagy, hogy képtelenek vagyunk harcolni vagy elmenekülni, akkor kerülünk ebbe a lefagyott állapotba. Csökken a vérnyomás és a testhőmérséklet, lassul a légzés és olyan hormonok szabadulnak fel, amelyek csökkentik a fájdalomérzetet és így egy zsibbadtság, fásultság jelenik meg.
A stressz és a trauma hatásai
Mindez automatikusan zajlik bennünk a pillanat töredéke alatt, anélkül, hogy gondolkodnánk rajta. Ezek az állapotok nemcsak olyan helyzetekhez kacsolódnak, amikor túl kell élnünk valamilyen veszélyt, hanem a mindennapokban folyamatosan váltják egymást. Amikor a VIR jól működik, könnyedén kapcsol egyik állapotból a másikba, attól függően mire van épp szükség.
Ezek az állapotok gyakran együtt is megjelenhetnek. Amikor játszunk, másokkal együtt tevékenykedünk, vagy pl. megéljük a kreatív alkotást, akkor a biztonság és az aktív állapot egyszerre van jelen bennünk. Amikor nyugiban kapcsolódunk a szeretteinkhez, a biztonság és a mozdulatlanság állapot kapcsol be egyszerre. Amikor a VIR rugalmasan kezeli a mindennapi helyzeteket, azzal segít megküzdeni a stresszel és a nehéz helyzetekkel is. Ilyenkor képesek vagyunk nyugisan továbblépni.
Sajnos, amikor krónikus stresszt vagy traumát élünk át, a VIR nem képes harmonikusan működni és benne ragadunk a túlélési reakciókban, azaz folyamatos aktivizáltságban vagy a mozdulatlanságban és nem vagyunk képesek biztonságban érezni magunkat, akkor sem, ha épp nincs semmi igazi veszély. Olyan mintha egy tűzjelző akkor is bekapcsolna, ha épp semmi füst nincsen. Ilyenkor akár egy baráti összejövetel vagy egy munkahelyi meeting is ijesztővé vállhat.
Ha folyton ezekben a túlélési állapotokban éljük a mindennapokat, nagyon lemerít és gyakran alakítunk ki olyan szokásokat, amelyek hosszú távon rombolóak, de mégis úgy éljük meg, hogy megkönnyebbülünk tőlük, ha csak kis időre is. Például nyugtatókkal, alkohollal, evéssel, munkával vagy szexel igyekszünk csökkenteni a bennünk felgyűlt feszültséget.
Jó, ha tudsz róla, hogy kutatások azt mutatják, hogy a traumának van transzgenerációs hatása is. Szóval könnyen előfordulhat, hogy nem a te életedben történt az adott helyzet. Azt mutatták ki, hogy legalább három generáción keresztül átörökíthető!
Korábban úgy gondoltunk a traumára, mint egy-egy velünk történt eseményre. Azonban most már látjuk, hogy a traumatizáltság nem magától az eseménytől függ, hanem attól, hogy az adott egyén hogyan éli azt meg. A trauma maga a tapasztalat, a saját válaszunk a helyzetre, az ami bennünk zajlik az adott helyzet hatására és nem az esemény.
Ezt azért fontos tudatosítani, mert mindenki másképp élhet meg egy helyzetet. Ez sok mindentől függ, pl. a korábbi tapasztalatoktól, személyiségtől stb.. A legkárosabb, amit tehetünk önmagunkkal és bárki mással, ha kétségbe vonjuk azt, hogy mit él meg és olyan okosságokkal árasztjuk el, mint pl. „Katona dolog!”, „Lesz majd másik …”, „Ne is törődj vele!” és hasonlók.
Érdemes észrevenni, hogy sok testi és érzelmi tünetünk abból ered, hogy a VIR működése szabályozatlanná válik. Amikor a VIR beleragad a túlélési működésekbe, a testünk automatikusan áthelyezi a fókuszt azokra a folyamatokra, amelyek a veszély elhárítását szolgálják és így háttérbe szorulnak az egészséget, boldogságot támogató működések. Más szóval nem tudunk pihenni, feltöltődni, megnyugodni, kreatívan alkotni, élvezni a kapcsolódást másokhoz.
A trauma beszűkíti azt a képességünket, hogy biztonságosan tudjunk másokhoz kapcsolódni, a kapcsolódási szükségletünket felülírja a védekezés. Ilyenkor nem tudjuk elválasztani a múlt tapasztalatait a jelenben megélt dolgoktól. Akkor sem tudunk biztonság működésbe kapcsolni és pl. közel engedni a másikat, ha jelenleg igazából minden rendben van és nincs miért védekezni.
Az idegrendszer újrahangolható, azaz a nyugalom és a boldogság tanulható
Mit tehetünk, amikor gyakran előfordul, hogy stresszesnek vagy lehangoltnak érezzük magunkat vagy szorongunk vagy indulatosan viselkedünk ráöntve a haragunkat az épp jelenlévőkre vagy rendszeresen nehezen alszunk el vagy kellemetlen testi tünetek jelentkeznek, akár pánikrohamok törnek ránk? Hogyan tudunk egy traumából, a krónikus stresszből felépülni és újra képessé válni megélni a biztonságot?
Vannak helyzetek, amikor szükség lehet egy terápiás folyamatra, amelyben egy szakember nyújtja elsőként azt a légkört, amely segít megélni a biztonságot a mindennapokban is. Egy különleges hangterápiás módszer, amelyet Dr. Stephen Porges idegtudós fejlesztett ki, a Safe and Sound Protocol, szó szerint segít újrahangolni az idegrendszert olyan speciálisan filterezett zene segítségével, amely hatására újra meg tudjuk élni a biztonságot és mindazt, ami azzal jár. Itt olvashatsz többet a Safe and Sound Protocol módszerről.
Ez a folyamat nem arról szól, hogy állandóan nyugodtnak kellene maradnunk. A lényeg, hogy rugalmasan és a helyzetnek megfelelően tudjunk reagálni és jelen lenni. Lehet hallottad már azt a fogalmat, hogy reziliencia, azaz rugalmas alkalmazkodás. Pont erről van itt szó.
Aki trauma vagy krónikus stressz hatása alatt élte az életét egy ilyen váltás felér egy új, felszabadult élet kezdetével. Azonban bármelyikünk számára egy boldogabb és egészségesebb életet teremthet, ha megértjük, hogyan is működik az idegrendszerünk és beépítjük ezt a tudást a mindennapjainkba.
Tegyél egy lépést már ma a nyugodtabb mindennapokért és válassz magadnak mára is egy olyan tevékenységet, amely feltölt és megnyugtat!
Itt tudsz csatlakozni a Lelki Immunerősítő Klub – facebook csoporthoz.
Miért éri meg neked, hogy csatlakozz a LI facebook csoportomhoz?
- A Lelki Immunerősítő Klubban követheted a motiváló, lelkileg megerősítő posztokat, amelyekben a mindennapokba könnyen beépíthető gyakorlatokat osztok meg. Így, ha nemrég kapcsolódtál ide, a Lelki Immunerősítőhöz, nem maradsz le semmiről, mert a Klubban megtalálod az összes korábbi posztot, gyakorlatot.
- A csoportban osztom meg a legtöbb hasznos tartalmat önmegvalósításról, stresszcsökkentésről, önismeretről, önbizalom erősítésről.
- A csoportban teszek közzé kedvezményes és ingyenes ajánlatokat a Lelki Immunerősítő programokra.
Nagyon tetszett a cikk! Nekem sok újdonságot tartalmazott és ezzel segített jobban megérteni magam körül sok mindent.Professzionális és mégis világos érthető mindenki számára.
A Safe and Sound Protocol nagyon sokat segít megtapasztalni a nyugodtabb mindennapokat. Mindenkinek csak ajánlani tudom!
Kedves Jutka! Hol lehet Safe and Sound Protocol szerinti zenét talalni. A youtubon én nem talaltam. Tudnal segíteni?
Köszönöm!
Kedves Zsófia, a Safe and Sound Protocol csak szakember által vezetett terápiás, coaching folyamat részeként elérhető. Ez nem egy zene, ami a youtubon hallgatható. Itt írtam róla épp most egy blogbejegyzést: https://lelkiimmunerosito.hu/blog/a-biztonsag-es-a-nyugalom-elmelete-es-gyakorlata-safe-and-sound-protocol-ismerteto/
Ha bármi kérésed felmerül még, keress bátran!
Szép napot, Vid Natasa
Kedves Natasa! Erdeklődöm, hogy ADHD-s gyerekeknél a módszerrel értek- e el sikereket? 15 èves a fiam. Köszönöm Detti
Kedves Detti,
A Safe and Sound Protocol módszert sikeresen használják ADHD-val élők segítésére is.
Az SSP-t mindig valamilyen egyéb terápiás módszer mellett használják a folyamat hatékonyabbá tételéhez.
Én tudatos jelenlét tréning, önbizalom erősítő tréning és coaching mellett alkalmazom, online formában, amelyek mind segítenek a mindennapi helyzetekkel való hatékony megküzdésben ADHD esetében is. Az ADHD-t egyik módszer sem szünteti meg, viszont segíti az indulatok kezelését, rugalmasabbá válik a viselkedés és az érzelemszabályozás.
Gyermek, serdülő esetében szükség van szülőkonzultációkra is a folyamat részeként.
Ezen az oldalon angolul található információ ADHD és SSP kapcsán.
https://integratedlistening.com/adhd-therapy/
Ha felmerül még kérdése, keressen bátran.
Szép napot, Vid Natasa
Kedves Zsófia!
A YouTube-on nem lehet a Safe and Sound Protocolt megtalálni.Ez egy terápiás módszer. Én Vid Natasa segítségével veszek benne részt.Szerintem őt keresd.
További szép estét, Jutka.